Podrobný program: (V PDF zde)
Dopolední blok (9:00 – 12:00 hodin)
Irena Zvánovcová – Od fragmentace k integraci.
David Svoboda – Jsem tenista, nejsem psychotik.
Irena Sgallová – Kam jdu?
Odpolední blok (14:00 – 15:30 hodin)
Katka Šurdová – Ako išlo vajce na vandrovku, alebo využitie rozprávkových motívov v psychoterapeutickej praxi.
Lenka Lisá – Život mimo plán.
Zoltán Mátyus – Na úteku, od rolí, a k roliam.
• Irena Zvánovcová – Od fragmentace k integraci.
Ve svém příspěvku budu pojednávat o disociativních stavech, které se objevují v rámci traumatizace a retraumatizace člověka a které jsou součástí jeho života v různých podobách a v různé intenzitě. Narušují prožitek celistvosti, životní kontinuity a vedou k existenciálnímu vykořenění. Přednáška se zaměří na možnosti a zkušenosti psychoterapeutického ovlivnění těchto stavů, podporující integraci a otevření se naplněnému životu.
MUDr. Irena Zvánovcová
Provozuje soukromou psychoterapeutickou a poradenskou praxi. Absolvovala výcvik ve skupinové psychodynamické psychoterapii a v logoterapii a existenciální analýze. Je členkou lektorského týmu SLEA. V rámci své terapeutické práce se věnuje mimo jiné syndromu vyhoření, závislostem, hraničním a posttraumatickým stavům.
nahoru
• David Svoboda – Jsem tenista, nejsem psychotik
Proč je pro pacienta s psychózou těžké vstoupit do terapie a setrvat v ní? Před čím pacient s psychotickým onemocněním v terapii utíká a co přispívá k dobré compliance?
PhDr. David Svoboda
Klinický psycholog, vystudoval psychologii na FF UK, absolvoval psychoterapeutický výcvik v logoterapii a existenciální analýze pořádaný SLEA a kurz psychodynamické imaginativní traumaterapie podle Luise Reddemann. V praxi od roku 2001, pracuje v Psychiatrické nemocnici Bohnice a Psychologickém centru Alivio.
nahoru
• Irena Sgallová – Kam jdu?
Máme v České republice uprchlíky z válečných oblastí? Žádají tady o azyl, a jakou cestou přitom musí projít? Mají možnost dostat se do psychiatrické a psychoterapeutické péče? Jak jim my, psychologové, psychiatři a psychoterapeuti můžeme pomoci? Těmto otázkám se budu věnovat ve svém příspěvku. Budu při tom vycházet ze svých terapeutických zkušeností s příchozími z jiných zemí. Také se zamyslím nad specifiky terapeutické práce s uprchlíky.
MUDr. Irena Sgallová
Psychiatrička a psychoterapeutka. Absolvovala výcvik v rogersovské psychoterapii a psychodynamický výcvik v Rafael Institutu zaměřený na trauma. Nyní je ve výcviku v integrativní supervizi v Českém institutu pro supervizi. Pracuje ve Středisku psychoterapeutických služeb Břehová a v soukromé praxi, také je zapojena v InBázi v TEP (terapie příchozích). Pracuje s lidmi s vývojovým traumatem i s uprchlíky z válečných a totalitních oblastí. Také nabízí supervize. Je vdaná, má čtyři děti.
nahoru
• Katarína Šurdová – Ako išlo vajce na vandrovku, alebo využitie rozprávkových motívov v psychoterapeutickej praxi.
V prednáške sa budeme venovať takým existenciálnym otázkam v psychoterapii, ako je osamelosť, strach, hnev smútok, smrť a smrteľnosť, stretnutie sa so sebou a svojim tieňom. Budú sa odvíjať na pozadí čriepkov príbehov klientov, ktorí zo strachu pred sebou unikajú od autentickej existencie. Rozprávkové príbehy sa tu ponúkajú ako jedna z možností bezpečne sa pristaviť pri sebe a dotknúť sa svojho bytia.
Mgr. Katarína Šurdová
Študovala som na PdfUK odbor liečebná pedagogika. Ukončila som výcvik logoterapie a existenciálnej nanlýzy v Prahe. tretí rok pracujem vo svojej súkromnej poradenskej praxi s deťmi a dospelými. Som spoluzakladajúcou členkou a podpredsedníčkou SLEA Slovensko. Organizujem workshopy, semináre a školenia pre odbornú verejnosť a rodičov. Píšem články pre portál www.promama.sk.
nahoru
• Lenka Lisá – Život mimo plán.
„Na útěku“ před strachem a úzkostí ze smrti při stanovení onkologické diagnózy s hledáním odvahy k zaujetí vlastního postoje ke konečnosti života.
Mgr. Lenka Lisá, Dis.
Psycholožka a psychoterapeutka s komplexním výcvikem v existenciální analýze (dle pojetí SLEA), pracující v nemocnici v Chomutově nejen s onkologickými pacienty, ale i dětmi a dospělými v rámci běžné klinicko-psychologické praxe.
nahoru
• Zoltán Mátyus – Na úteku, od rolí, a k roliam.
Rýchly pohyb častíc, rýchly sled udalostí, a nakoniec rýchle skoky od seba do role, jednej, druhej. Pred treťou malé, ale rýchle nakuknutie ku sebe, a potom znova a znova do rolí..
Život na úteku.
Tak dobre sme si na takýto spôsob života zvykli, že si to už ledva uvedomujeme. Strohými rolami bez života, bez seba, sme sa naučili chrániť. A ako za každú ochranu, ktorá v nás živí potrebu sa chrániť, platíme vysokú cenu. Pred čím vlastne unikáme, keď utekáme od seba? Hĺbkový ponor do samotného priebehu nám možno otvorí priezor nakuknúť. Možno otvorí príležitosť dotknúť sa skúsenostného poznania. Dotknúť sa samých seba.
Mgr. Zoltán Mátyus
Pôsobím v Bratislave, ale s rodinkou žijem na vidieku. Fascinuje ma možnosť dotýkať sa jemných odtieňov života. Dotýkať sa tónov temných, tajomných, ale i bláznivo veselých. Kochať sa v nich. Zakaždým ich pomaly do seba vstrebávať, aby tam dlhý čas zneli. Kochať sa v nich. Učiť sa od nich o živote, o sebe, o Bohu. Dlho som žil s pocitom, že pred životom utekám, alebo čo je ešte horšie, že On uniká mne. Dnes žijem s pocitom, že sa na chvíľu pristavil, aby som sa mu mohol priblížiť.
nahoru