Cílová skupina:
Výcvik je určený především pro zájemce z řad klinických psychologů, psychologů ve zdravotnictví, lékařů a adiktologů (zdravotnických pracovníků). Dále pak je otevřen uchazečům z řad psychologů, lékařů, adiktologů, arteterapeutů, ergoterapeutů, fyzioterapeutů, sociálních pracovníků, teologů eventuálně studentů daných profesí v druhé polovině magisterského studia.
Charakteristika vzdělávání:
Výcvik poskytuje komplexní psychoterapeutické vzdělání v existenciální analýze a logoterapii. Pro jednotlivé běhy žádáme o schválení pro zdravotnictví u IPVZ a akreditaci u ČAP pro pomáhající profese. Všechny výcvikové skupiny splňují kritéria Evropské psychoterapeutické asociace (EAP) pro výkon psychoterapie jako samostatné léčebné metody.
Existenciální analýza je fenomenologicko-osobní psychoterapeutická metoda, která pracuje s duševními poruchami, jako jsou úzkosti, strach, deprese, závislosti, psychózy, psychosomatické nemoci aj. Směřuje k existenci, kterou se rozumí smysluplný, ve svobodě a zodpovědnosti utvářený život. Vede pacienta k emocionálně svobodnému prožívání, k autentickému zaujímání postojů a k vlastnímu svobodnému a zodpovědnému zacházení s životem, tzn. se sebou a s okolním světem. Takto pojatá psychoterapeutická metoda není omezena jen na vnější požadavky smyslu, ale i na vnitřní prožívání subjektu. Snaží se mobilizovat všechny podmínky k plné osobní existenci. Základní metodou je fenomenologická analýza převážně verbálně vyvolaných procesů.
Struktura výcviku:
Výcvik tvoří seminární a supervizní část.
- Seminární část výcviku trvá čtyři roky, probíhá formou třídenních bloků a je rozdělena do těchto dvou částí:
1) Základní vzdělávání– těžištěm základního vzdělávání je zprostředkování teorie existenciální analýzy a logoterapie na podkladě sebezkušenosti (individuální i skupinové), trvá přibližně dva a čtvrt roku (tj. 16 bloků).
2) Klinická část – klinické vzdělávání přibližuje fenomenologické obrazy jednotlivých klinických
poruch, jejich diagnostiku a terapii. Tato část trvá přibližně jeden a
třičtvrtě roku (tj. 12 bloků).
Po úspěšném zvládnutí obou částí získává frekventant statut psychoterapeuta pracujícího pod supervizí.
- Supervizní část výcviku je v rozsahu 150-ti hodin. Frekventant výcviku musí doložit 600 hodin vlastní psychoterapeutické práce s klientem. Délka celé supervizní části závisí na aktivitě a možnostech frekventantů.
Cena výcviku:
Cena výcviku je pro nejbližší plánovanou skupinu číslo XVIII 6000,-Kč za jeden třídenní blok vzdělávání.
Kriteria pro přijetí do výcviku:
Minimální věk 25 let
Absolvování přijímacího řízení
Vysokoškolské vzdělání v pomáhajících profesích magisterského typu a nebo minimálně druhá polovina magisterského studia
Přijímací řízení:
Dva individuální pohovory Skupinový přijímací seminář
Kritéria pro ukončení výcviku:
Pravidelná a aktivní účast na výcvikových aktivitách. Jestliže účastník chybí více, než jeden třídenní blok v jednom roce, musí být tyto zameškané hodiny nahrazeny v jiných kurzech.
Dokončení vysokoškolského magisterského vzdělání v pomáhající profesi.
Minimálně 70 hod. individuální sebezkušenosti průběžně během výcviku.
Úspěšné absolvování písemných zkoušek na konci základní i klinické části a závěrečné zkoušky na konci výcviku.
Absolvování 60-ti hodin dalšího vzdělávání v logoterapii a existenciální analýze (konference, workshopy, přednášky apod.).
Absolvování praxe v pomáhající profesi v rozsahu 600 hodin, která zahrnuje doporučených 150 hodin na psychiatrickém pracovišti. Frekventanti, kteří pracovali nebo pracují v oboru, tuto podmínku již pravděpodobně splňují.
Akreditace vzdělávacího programu EA a LT
Podrobná struktura vzdělávacího programu