Stanovy Společnosti pro logoterapii a existenciální analýzu, z.s.
Název a sídlo spolku
1. Spolek nese název Společnost pro logoterapii a existenciální analýzu, z.s. (zkrácený název: SLEA, z.s.) – dále také jako „společnost“
2. SLEA, z.s. je členem Mezinárodní společnosti pro logoterapii a existenciální analýzu (Gesellschaft für Logotherapie und Existenzanalyse, dále jen Mezinárodní GLE) se sídlem ve Vídni. Mezi oběma společnostmi není žádného ručení.
3. Společnost sídlí v Praze.
Cíle společnosti, oblast činnosti
4. Společnost sleduje níže uvedené cíle:
- zpřístupnění díla Viktora E. Frankla, zakladatele logoterapie a existenciální analýzy (dále jen LT a EA)
- podpora šíření jeho díla
- zastoupení LT a EA na poli vědy, na veřejnosti
- podpora vědecké a praktické činnosti v oblasti LT a EA prostřednictvím vědeckých
- konferencí, osobního kontaktu jejích členů, mezioborové spolupráce Společnosti přitom nejde o materiální zisk.
Ideové prostředky
5. K dosahování cílů společnosti jsou předem stanoveny následující ideové prostředky:
- odborný výcvik v LT a EA ve výcvikových kurzech podle směrnic stanovených SLEA, z.s. a odpovídající standardu Mezinárodní GLE
- pořádání konferencí, přednášek, diskusních setkání a pokračovacích výcvikových kurzů
- podpora a vydávání publikací, jež mají vztah k oboru
- zadávání stipendií a podpůrných cen
- zřizování a správa odborných knihoven, opatření prostor k realizaci cílů SLEA, z.s. (koupě, nájem)
Materiální prostředky
6. Potřebné materiální prostředky by měly být získány zejm. následovně:
- členské příspěvky
- poplatky za výcvik
- peněžitá podpora (sponzoring) ze strany fyzických i právnických osob, výnosy z veřejných akcí (přednášky, konference, kongresy, publikace)
Užití prostředků
7. Prostředky SLEA, z.s. mohou být použity jen k jejím cílům, uvedeným ve stanovách SLEA. Členové SLEA, z.s. nemají z pozice členství nárok na žádný podíl ze zisku či jiný příspěvek z prostředků SLEA, z.s. Pokud tak stanoví výbor, mají členové nárok na slevu u odborných akcí či publikací. Žádná osoba nesmí být zvýhodněna či podporována neadekvátně vysokou odměnou či správním výdajem, jež nesouvisí se zájmy a cíli společnosti.
Formy členství
8. SLEA, z.s. rozeznává následující formy členství: řádné, mimořádné a čestné.
- Řádní členové mají úspěšně ukončen výcvik v LT a EA s diplomem pro psychoterapii nebo poradenskou činnost, a to ve vzdělávacím výcvikovém programu uznaném SLEA, z.s. Ve výjimečných případech se může osoba stát řádným členem na základě jednomyslného usnesení výboru při prokázaných dostačujících znalostech LT a EA.
- Mimořádným členem se mohou stát pouze ty osoby, jež projevují aktivní zájem o praktickou a teoretickou činnost v oblasti LT a EA, například účastníci výcviku, studenti s vyhraněnou zájmovou orientací.
- Čestní členové jsou ti členové, jimž SLEA, z.s. pro LT a EA udělila čestné členství jako projev uznání/ocenění jejich vynikajících výkonů na poli LT a EA a osobnosti, které svou činností přispěly k jejich rozvoji.
Získání členství
9. Zájemce o členství vyplní přihlášku, členem se stává schválením výboru a zaplacením členských příspěvků. Přijetí může být zamítnuto bez udání důvodů. Čestné členství je navrhováno výborem a musí být dvoutřetinovou většinou stvrzeno valnou hromadou.
Práva a povinnosti členů
10. Členové jsou oprávněni k účasti na valné hromadě SLEA, z.s. Hlasovací právo ve valné hromadě, jakož i aktivní a pasivní volební právo do orgánů SLEA, mají jen řádní a čestní členové. Všichni členové mají právo v rámci valné hromady hlasovat o stanovení výše členských příspěvků, o udělení čestného členství. Od členů se očekává, že budou podporovat zájmy SLEA, z.s. a vyvarují se všeho, čím by mohla být ohrožena vážnost a cíle SLEA, z.s. Členové neporušují stanovy SLEA, z.s., s nimiž jsou obeznámeni a srozuměni. Respektují závěry a usnesení orgánů SLEA, z.s. Řádní a mimořádní členové jsou navíc povinováni k platbě členských příspěvků. Členové výboru jsou po dobu výkonu funkce této platby zproštěni. Výbor může udělit výjimku o neplacení členských příspěvků.
Členské příspěvky
11. Výše ročního členského příspěvku je stanovena Valnou hromadou. Roční příspěvek je v celé výši odváděn hospodáři v prvním čtvrtletí každého kalendářního roku, popřípadě v prvním měsíci získání členství. V případě vyloučení či vystoupení ze SLEA, z.s. se roční příspěvek nevrací ani v částečné výši. Člen, který do konce kalendářního roku příspěvek nezaplatí, ztrácí členství. Ztráta členství mu je oznámena písemnou formou.
Seznam členů
Spolek vede seznam členů. Seznam členů spolku je neveřejný. Zápisy a výmazy v tomto seznamu provádí předseda spolku nebo osoba jím pověřená.
Každý člen je oprávněn na svoji žádost a své náklady obdržet od spolku písemné potvrzení s výpisem ze seznamu členů obsahující údaje o své osobě, popřípadě potvrzení, že tyto údaje byly vymazány .
Zánik členství
12. Členství zaniká vystoupením, vyloučením, nebo úmrtím člena. Vyloučení člena může následovat na základě vážného porušení členských povinností (odst. 9 a 10). O vyloučení rozhoduje výbor usnesením dvoutřetinové většiny. Člen, o jehož vyloučení se rozhoduje, musí mít před rozhodnutím výboru možnost se k důvodům vyloučení vyjádřit. Výbor může rozhodnutí o vyloučení přenechat valné hromadě. I v tomto případě je k vyloučení nutná dvoutřetinová většina hlasů přítomných členů spolku oprávněných hlasovat. Není-li této většiny dosaženo, je nutné svolat smírčí soud (odst. 23). Vůči dvoutřetinové většině ve výboru či valné hromadě nebo vůči rozsudku smírčího soudu se nelze odvolat. Právo vyloučeného člena obrátit se na soud, dle příslušného ustanovení občanského zákoníku, tímto není dotčeno. Pokud člen nezaplatí příspěvky do konce kalendářního roku, na který jsou příspěvky placeny, je jeho členství ukončeno automaticky.
Orgány společnosti
13. Orgány SLEA, z.s. jsou: valná hromada, výbor, revizoři účtů, smírčí komise a smírčí soud.
Valná hromada – nejvyšší orgán
14. Valná hromada je nejvyšším orgánem spolku. Valnou
hromadu svolává předseda výboru dle potřeby spolku, nejméně však jednou za dva
roky. Obvykle se na valné
hromadě stanoví termín příští valné hromady.
Mimořádnou valnou hromadu svolává výbor na základě svého usnesení, na základě
odůvodněné žádosti alespoň 20% řádných a čestných členů (podpisové listiny),
anebo na základě požadavků revizorů účtů v souvislosti s jejich činností.
Mimořádná valná hromada musí být v těchto případech svolána do osmi týdnů.
Valnou hromadu svolává výbor písemně alespoň tři týdny před termínem. Pro
zařazení do programu valné hromady musí být alespoň pět týdnů před valnou
hromadou výboru odevzdány ty návrhy, jejichž řešení vyžaduje dvoutřetinovou
většinu hlasů pro schválení, alespoň dva týdny před valnou hromadou ostatní
návrhy. O přijetí návrhů, které byly dodány později, rozhoduje výbor prostou většinou
hlasů.
Usnesení valné hromady
15. Valná hromada je schopná přijmout usnesení za
přítomnosti alespoň poloviny všech členů oprávněných hlasovat. Není-li toto
splněno, zasedá po uplynutí jedné hodiny. Potom způsobilost přijímat usnesení
je dána bez ohledu na počet přítomných členů.
Není-li stanovami SLEA výslovně stanoveno jinak, vyžadují volby a usnesení
valné hromady prostou většinu hlasů. V případě žádosti alespoň tří členů
oprávněných hlasovat
se konají tajně. K usnesení o změně stanov a k udělení čestného členství je
nutná dvoutřetinová většina odevzdaných platných hlasů. Vedením valné hromady
je pověřen předseda, v případě jeho nepřítomnosti jeho zástupce.
Valná hromada může rozhodovat i mimo zasedání v písemné formě nebo s využitím technických prostředků (rozhodování „mimo zasedání“). Rozhodování písemnou formou probíhá jako korespondenční hlasování nebo hlasování s využitím datové sítě internet, prostřednictvím emailových adres členů uvedených v seznamu členů, popř. i kombinací obou těchto způsobů hlasování (dále jen rozhodování „mimo zasedání“). Valná hromada při rozhodování písemně mimo zasedání přijímá usnesení nadpoloviční většinou hlasů všech členů spolku, není-li jinde ve stanovách pro přijetí usnesení určeno vyšší kvórum. Při rozhodování v písemné formě mimo zasedání pošle předseda spolku (dále jen „odesílatel“) ostatním členům spolku návrh rozhodnutí, který musí obsahovat návrh usnesení, o jehož přijetí se rozhoduje, lhůtu pro doručení vyjádření odesílateli a všechny podklady potřebné pro rozhodnutí, nebo údaj, kde jsou zveřejněny. Návrh rozhodnutí může být poslán elektronickými prostředky pro komunikaci nebo doručen osobně. Lhůta pro doručení vyjádření člena spolku nesmí být kratší 10 pracovních dnů. Usnesení je přijato doručením souhlasu s návrhem rozhodnutí od nadpoloviční většiny řádných a čestných členů spolku. K platnosti písemného hlasování se vyžaduje vyjádření člena s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí. V případě hlasování s využitím datové sítě internet se vyžaduje vyjádření obsahující datum, text usnesení a autorizaci hlasujícího. Nedoručí-li člen spolku souhlas s návrhem ve stanovené lhůtě, platí, že s návrhem nesouhlasí.
Usnesení valné hromady přijatá písemnou formou mimo zasedání podepisuje odesílatel. Výbor oznámí členům spolku písemně nebo jiným vhodným způsobem výsledek hlasování, a pokud bylo usnesení přijato, oznámí jim i celý obsah přijatého usnesení. Neučiní-li to bez zbytečného odkladu, může oznámení učinit na náklady spolku ten, kdo usnesení navrhl. Podrobnosti rozhodování valné hromady s využitím technických prostředků (videokonference) blíže stanoví vnitrospolkový předpis. Usnesení valné hromady přijatá mimo zasedání oznámí předseda všem členů spolku zasláním na e-mailovou adresu k tomu určenou, popř. jiným vhodným způsobem umožňujícím členům spolku dálkový přístup k obsahu usnesení.
Speciální pravidlo pro korespondenční volby do orgánů SLEA:
Výbor může vyhlásit korespondenční volby do orgánů SLEA. Každý řádný a čestný člen obdrží hlasovací lístky s kandidáty, kteří se předem přihlásili, poštou anebo s využitím datové sítě internet, prostřednictvím emailových adres členů uvedených v seznamu členů, popř. i kombinací obou těchto způsobů. Člen hlasuje tak, že může označit pro každý orgán SLEA maximálně tolik kandidátů, kolik se jich podle stanov volí. Člen hlasovací lístek zašle poštou do sídla SLEA, případně s využitím datové sítě internet, prostřednictvím emailových adres členů uvedených v seznamu členů, popř. i kombinací obou těchto způsobů hlasování ve stanovené lhůtě, které nesmí být kratší než 10 pracovních dnů. Zvoleni jsou kandidáti s nejvyšším počtem získaných hlasů bez ohledu na počet členů, kteří hlasovali. Pravomoci valné hromady
16. Valná hromada má zejména následující pravomoci:
- Přijímání a schvalování zpráv o činnosti a hospodaření
- Přijímání usnesení o rozpočtu
- Volbu členů výboru a jejich odvolání
- Volbu revizorů účtů, též odvolání z této funkce
- Volbu členů smírčí komise a jejich odvolávání
- Stanovení výše členských příspěvků
- Udělování čestného členství
- Přijímání usnesení o změně stanov SLEA, z.s.
Výbor – statutární orgán
17. Výbor má 8 členů. Složení výboru:
- předseda a jeho zástupce
- zapisovatel a jeho zástupce
- hospodář a jeho zástupce
- dva přísedící
Volební (funkční) období výboru je čtyři roky, v každém případě do příští volby
nového výboru. Celý výbor nebo jeho jednotliví členové mohou být kdykoli
zbaveni funkce valnou hromadou. Jednotliví členové výboru mohou kdykoli písemně
oznámit své odstoupení výboru. V případě odstoupení celého výboru je nutno
odstoupení písemně oznámit valné hromadě. Při ukončení členství ve SLEA, z.s.
zaniká i mandát dotyčného člena výboru. Po zvolení členů výboru si nově
ustanovený výbor sám zvolí, jaké funkce budou jednotliví členové výboru
zastávat.
Usnesení výboru
18. Výbor je usnášeníschopný za přítomnosti alespoň poloviny členů výboru. Výbor svolává předseda, v případě jeho nepřítomnosti jeho zástupce. Výbor rozhoduje prostou většinou hlasů, při jejich rovnosti je rozhodující hlas předsedy. Vedení výboru přísluší předsedovi, v jeho nepřítomnosti jeho zástupci.
19. Výbor spolku může rozhodovat i mimo zasedání v písemné formě nebo prostřednictvím technických prostředků (dále jen rozhodování „mimo zasedání“).
Při rozhodování písemně mimo zasedání probíhá rozhodování výboru formou korespondenčního hlasování nebo zašle předseda výboru (dále jen „odesílatel“) e-mailem ostatním členům výboru návrh rozhodnutí, který musí obsahovat návrh usnesení, o jehož přijetí se rozhoduje, lhůtu pro doručení vyjádření odesílateli a všechny podklady potřebné pro rozhodnutí. Návrh rozhodnutí může být poslán elektronickými prostředky pro komunikaci nebo doručen osobně.
Není-li stanovena jiná lhůta pro doručení vyjádření člena výboru, platí lhůta 10 dní. Rozhodnutí je přijato doručením souhlasu s návrhem rozhodnutí od nadpoloviční většiny členů výboru. Souhlas je platný, když obsahuje návrh usnesení, jméno a příjmení a podpis, v případě elektronického hlasování jasnou identifikaci hlasujícího. Nedoručí-li člen výboru souhlas s návrhem ve stanovené lhůtě, platí, že s návrhem nesouhlasí. Podrobnosti rozhodování výboru s využitím technických prostředků (videokonference) blíže stanoví vnitrospolkový předpis. Usnesení výboru přijatá mimo zasedání podepisuje odesílatel. Přijaté usnesení oznámí výbor členům spolku zasláním na e-mailovou adresu k tomu určenou, popř. jiným vhodným způsobem umožňujícím členům spolku dálkový přístup k obsahu usnesení.
Úkoly výboru
19. Výbor se zabývá vedením celé SLEA, z.s.. Přísluší mu veškeré úkoly, jež stanovy neurčují jinému orgánu SLEA, z.s. Mezi specifické úkoly patří:
- Stanovení ročního rozpočtu, sepsání zprávy o činnosti a hospodaření
- Příprava valné hromady
- Svolávání řádné i mimořádné valné hromady
- Správa majetku SLEA, z.s.
- Přijímání a vylučování členů SLEA, z.s.
Agenda jednotlivých funkcionářů
19. Předseda zastupuje spolek navenek vůči úřadům a
soudům samostatně. V dalších věcech jedná předseda či jiný pověřený člen
na základě předchozího usnesení výboru. Předseda předsedá výboru a valné
hromadě. Přísluší mu podpisové právo.
Zapisovatel vyhotovuje zápisy ze zasedání výboru a valné hromady. Zápis musí být
opatřen podpisem předsedy. Během tří měsíců musí být všichni členové SLEA
seznámeni se závěry valné hromady, a to alespoň prostřednictvím dálkového
přístupu.
Hospodář zodpovídá SLEA, z.s. za náležité nakládání s penězi.
Revizor účtů – kontrolní orgán
20. Valná hromada volí na čtyři roky 2 revizory účtů. Je možné opětovné zvolení. Revizoři účtů se zabývají kontrolou hospodaření SLEA, z.s. O výsledku své práce podávají zprávu valné hromadě. Revizoři mohou být zproštěni funkce nebo sami odstoupit podle stejných pravidel jako členové výboru.
Stížnosti
21. Projednání stížností dotýkajících se záležitostí SLEA, z.s. je v kompetenci výboru. Výbor však může stížnost rovněž předat k projednání smírčí komisi. V případě, že výbor po třech sezeních nedojde k žádnému, pro všechny zúčastněné uspokojivému výsledku, má strana, která si stěžuje, právo požádat o projednání smírčí komisi.
Smírčí komise
22. Valná hromada volí na čtyři roky tři osoby do smírčí komise. Smírčí komise řeší případy popsané v odst. 21. V případě potřeby mohou být jednomyslným usnesením smírčí komise přizváni i poradci, kteří nejsou členy SLEA, z.s. členové smírčí komise mohou být zproštěni funkce nebo sami odstoupit podle stejných pravidel jako členové výboru.
Smírčí soud
23. Všechny spory týkající se SLEA, z.s. rozhoduje smírčí soud. Smírčí soud svolává výbor nebo valná hromada. Do smírčího soudu vysílá každá strana dva řádné členy, Tito čtyři členové volí dalšího řádného člena předsedou smírčího soudu. V případě rovnosti hlasů mezi členy navrženými na funkci předsedy rozhoduje los. Hlasování a volby smírčího soudu, při nichž musí být přítomni všichni soudcové, se konají prostou většinou hlasů.
Rozpouštění společnosti
24. O dobrovolném rozpuštění SLEA, z.s. se rozhoduje dvoutřetinovou většinou odevzdaných platných hlasů v mimořádné Valné hromadě k tomuto účelu svolané. Valná hromada rozhodne o způsobu naložení s likvidačním zůstatkem spolku. Z jednání valné hromady se pořizuje záznam o jednání a rozhodnutí. Členové nemají vůči SLEA, z.s. žádné majetkové nároky.
Závěrečná ustanovení
25. Tyto stanovy byly přijaty v Praze v září 1998.
26. Upraveny a schváleny v Praze 16. listopadu 2001.
27. Upraveny a schváleny v Praze 12. listopadu 2005
28. Upraveny a schváleny v Praze 28. února 2011
29. Upraveny a schváleny v Praze 21. dubna 2012
30. Upraveny a schváleny v Praze 18. dubna 2015
31. Upraveny a schváleny v Praze 31. května 2022
Statutární zástupce SLEA, z.s.:
PhDr. Martin Wagenknecht
předseda SLEA, z.s.